O autorze
W Instytucie Biznesu Rodzinnego wspieramy polskich przedsiębiorców rodzinnych i badaczy zajmujących się tematyką przedsiębiorczości rodzinnej. Tworzymy platformę wymiany wiedzy i doświadczeń wśród przedstawicieli świata biznesu i nauki oraz stymulujemy rozwój przedsiębiorczości wśród młodego pokolenia.

Współpracujemy z właścicielami wiodących polskich przedsiębiorstw rodzinnych, specjalistami wspierającymi ich w strategicznych decyzjach oraz naukowcami skupiających się na badaniach przedsiębiorczości rodzinnej.

Na blogu eksperci Instytutu Biznesu Rodzinnego dzielą się wiedzą i doświadczeniem z zakresu innowacyjnych strategii rozwoju, planowania i wdrażania procesu sukcesji, optymalizacji rozwiązań prawnych i podatkowych, efektywnej komunikacji czy budowania marki firmy rodzinnej.

Prezentujemy tu również wyniki naszych badań oraz zapowiadamy nasze najważniejsze wydarzenia: Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych i konkurs Firma Rodzinna Roku.

Bezpieczny transport z kartą przedpłaconą

Marta Postek, Dyrektor Departamentu Bankowości Transakcyjnej w Banku Millennium.
Marta Postek, Dyrektor Departamentu Bankowości Transakcyjnej w Banku Millennium. fot. D. Sobieski
Firmy rodzinne z branży transportowej borykają się z narastającym problemem bezpieczeństwa swoich kierowców. W tej sytuacji realna wartością jest dla nich możliwość rozliczeń bezgotówkowych z kierowcami, którzy aktualnie przebywają w trasie.

Taką możliwość dają karty przedpłacone, działające na zasadzie „elektronicznej portmonetki”. Dzięki nim droższe i bardziej czasochłonne rozliczeń gotówkowe są zastępowane bezgotówkowymi. Karty można „doładować” dowolną kwotą w euro, funtach lub dolarach amerykańskich, co dodatkowo eliminuje koszty związane z przewalutowaniem i różnicami kursowymi. Usprawnia to proces zarządzania środkami w przedsiębiorstwie, które nie musi już wydawać pracownikom zaliczek gotówkowych. Co więcej, w nagłych sytuacjach, takich jak kolizja drogowa czy awaria samochodu, pracodawca może błyskawicznie za pośrednictwem bankowości internetowej doładować kartę danego pracownika, dzięki czemu niezbędne środki są mu natychmiast udostępnione. Niewykorzystanie przez pracownika środki mogą być równie szybko przelane na poczet realizacji następnych zleceń, co zapewnia firmie sprawność działania i zwiększa jej płynność finansową.

Karty w wielu aspektach zwiększają poziom bezpieczeństwa w biznesie transportowym. Po pierwsze gwarantują stały dostęp do firmowej gotówki, wolny od ryzyka kradzieży, falsyfikacji czy pomyłki rozliczeniowej. Po drugie, firma przewozowa może kontrolować transakcje, a także zdefiniować indywidualnie dopasowane dzienne i miesięczne limity. W trudnych sytuacjach istnieje możliwość natychmiastowego zablokowania karty oraz ewentualnego wycofania środków z jej rachunku. Korzystanie z kart pre-paid zwiększa też poczucie bezpieczeństwa kierowców – nie muszą mieć przy sobie często znacznych sum w gotówce. W przypadku nagłej potrzeby otrzymują dostęp do odpowiedniej kwoty środków. Dodatkowo posiadają bieżący wgląd do informacji o saldzie i wykonanych transakcjach.

Karty pre-paid w Banku Millennium nie są powiązane z kontem bankowym kierowcy. Mogą z nich korzystać nie tylko klienci Banku Millennium – także klienci leasingujący pojazdy z Millennium Leasing - wystarczy, że posiadają rachunek rozliczeniowy w Banku Millennium. Posiadacze kart mogą realizować płatności viaTOLL, opłaty za przejazd autostradami w kraju i za granicą oraz za rezerwację hotelu za pośrednictwem internetu. Karty mogą zawierać logo firmy, która ma również możliwość wybrania indywidualnego projektu graficznego. W ten sposób karty przedpłacone stają się częścią skutecznego przekazu marketingowego przewoźnika – logo jest eksponowane za każdym razem, gdy kierowca dokonuje płatności. Na karcie można również umieścić inne użyteczne informacje, np. numer NIP czy numer rejestracyjny pojazdu, co jest często dużym ułatwieniem dla kierowcy.


Autor: Marta Postek, Dyrektor Departamentu Bankowości Transakcyjnej w Banku Millennium.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...