O autorze
W Instytucie Biznesu Rodzinnego wspieramy polskich przedsiębiorców rodzinnych i badaczy zajmujących się tematyką przedsiębiorczości rodzinnej. Tworzymy platformę wymiany wiedzy i doświadczeń wśród przedstawicieli świata biznesu i nauki oraz stymulujemy rozwój przedsiębiorczości wśród młodego pokolenia.

Współpracujemy z właścicielami wiodących polskich przedsiębiorstw rodzinnych, specjalistami wspierającymi ich w strategicznych decyzjach oraz naukowcami skupiających się na badaniach przedsiębiorczości rodzinnej.

Na blogu eksperci Instytutu Biznesu Rodzinnego dzielą się wiedzą i doświadczeniem z zakresu innowacyjnych strategii rozwoju, planowania i wdrażania procesu sukcesji, optymalizacji rozwiązań prawnych i podatkowych, efektywnej komunikacji czy budowania marki firmy rodzinnej.

Prezentujemy tu również wyniki naszych badań oraz zapowiadamy nasze najważniejsze wydarzenia: Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych i konkurs Firma Rodzinna Roku.

Finansowanie inwestycji leasingiem

Marcin Balicki, Prezes Zarządu Millennium Leasing
Marcin Balicki, Prezes Zarządu Millennium Leasing Millennium Leasing
Leasing to nie tylko proste i wygodne źródło finansowania zakupu wszelkiego rodzaju środków transportu. Firmy leasingowe coraz częściej finansują też długoterminowe i złożone inwestycje, także we współpracy z zagranicznymi kontrahentami. Razem z rynkiem dojrzeli też klienci. Od swoich partnerów - banków czy firm leasingowych - oczekują nie tylko dostarczenia środków, ale też konkretnej wiedzy eksperckiej z zakresu strukturyzacji transakcji oraz wsparcia w procesie zakupu np. negocjacji warunków z dostawcami.

Jednym z rodzajów leasingu wspierających biznes jest leasing z poręczeniem. Małym i średnim przedsiębiorstwom ułatwia dostęp do kapitału przeznaczonego na zakup maszyn i urządzeń przy niskim wkładzie własnym. Coraz częściej tego rodzaju inwestycje wspierają firmy w rozwiązywaniu problemów z dostępnością wykwalifikowanych pracowników.
Millennium Leasing wspiera też firmy w zakresie energooszczędności. Oferowany przez spółkę program „Leasing Eko Energia” umożliwia firmie uzyskanie do 5% premii inwestycyjnej w momencie zakończenie umowy. Premia jest w całości finansowana przez leasingodawcę. Oprócz dofinansowania, najważniejszą korzyścią pozostaje sama oszczędność energii uzyskiwana dzięki inwestycji. Statystycznie zapewnia ona przedsiębiorcy odpowiednik około pół punktu procentowego marży na finansowaniu inwestycji.

Warto dodatkowo podkreślić zmianę, która pojawiła się razem z nową perspektywą unijną na lata 2014-2020, dotyczącą korzystania z finansowania w formie leasingu. W poprzednich latach, ze względu na możliwość uzyskania dotacji jednorazowej, przedsiębiorcy preferowali finansowanie kredytem lub pożyczką. Finansowanie leasingiem było rozliczane w ratach. Nowa perspektywa ujednoliciła zasady wypłat dla leasingu, kredytu i pożyczki, co branża leasingowa uznała za ogromną szansę.

Mechanizm wsparcia pozostał identyczny jak w przypadku kredytu technologicznego – wystarczy wskazać we wniosku firmę leasingową jako podmiot upoważniony do zakupu przedmiotu i to wszystko. Dotacje na projekty które można sfinansować leasingiem dedykowane są przedsiębiorcom i instytucjom świadczącym usługi w zakresie prac badawczo-rozwojowych, w tym na inwestycje w infrastrukturę i innowacyjne usługi. Wsparcie obejmuje projekty, których celem jest rozwój sektora MŚP.


Marcin Balicki, Prezes Zarządu Millennium Leasing
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...